Apartamentos de lujo en Valencia para citas privadas CONTACTOS: +34 617407292

Probiotyki mogą przywrócić równowagę dobrym bakteriom.

Filed in blog | Posted by almayteresa on junio 20, 2020

Probiotyki mogą przywrócić równowagę dobrym bakteriom.

Probiotyki mogą przywrócić równowagę dobrym bakteriom.

Wyzwaniem podczas jedzenia mniej ogólnie jest spożywanie większej ilości produktów bogatych w składniki odżywcze, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy, fasola, ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne i chude kawałki mięsa.

Wraz z wiekiem twoje ciało potrzebuje tej samej ilości białka, witamin i minerałów, a w niektórych przypadkach nawet więcej składników odżywczych.

Weźmy na przykład witaminę B-12. Po 50 roku życia zdolność twojego organizmu do wchłaniania witaminy często zanika, ponieważ nie masz tak dużo kwasu żołądkowego, który jest potrzebny do rozkładania witaminy B12 ze źródeł pożywienia.

To samo dotyczy witaminy D. Starzejąca się skóra jest mniej zdolna do zmiany światła słonecznego w witaminę niż młodsza skóra. To z kolei wpływa na zdolność organizmu do wchłaniania wapnia.

Potrzebujesz zarówno witaminy D, jak i wapnia, aby zapobiec utracie kości. Zapytaj swojego lekarza, czy otrzymujesz wystarczającą ilość tych niezbędnych składników odżywczych, a jeśli nie, jakie pokarmy powinieneś jeść i czy potrzebujesz suplementu. Jeśli Twój lekarz nie jest pewien, poproś o skierowanie do dietetyka.

Upewnij się też, że pijesz wodę. To ważne w każdym wieku, ale w późniejszych latach może być mniej prawdopodobne, że zauważysz swoje pragnienie, mówi Bales.

Być może największy mit o odżywianiu i starzeniu się? Że starsi ludzie są nastawieni na swoje sposoby. "To naprawdę nie jest prawda," – mówi Bales. "Odkryłem, że większość z nich jest naprawdę zmotywowana swoim zdrowiem i wielu z nich jest bardzo chętnych do zmiany."

Dr Samuel R. Atcherson był małym dzieckiem, gdy jego opiekunka zauważyła, że ​​nie reaguje na dźwięki tak, jak robią to inne dzieci. Zdiagnozowano u niego lekki ubytek słuchu, który przekształcił się w ciężki ubytek słuchu, zanim był na studiach.

"Dorastając rzadko korzystałem z telefonu, ponieważ nie mogłem zrozumieć," Wspomina Atcherson. "To znacznie wpłynęło na moje życie towarzyskie i na pewno miałem chwile poczucia izolacji."

Atcherson używał aparatów słuchowych, ale nadal miał problemy z nadążaniem za rozmowami. "nadal walczyłem, zwłaszcza w klasie," mówi WebMD. Postanowił więc wypróbować implant ślimakowy. Po fazie przystosowania zauważył rzeczywistą poprawę swoich umiejętności słyszenia. Atcherson zdobył doktorat z audiologii.

Podobnie jak Atcherson, wiele osób zmaga się ze słyszeniem w klasie, w kinie iw innych codziennych sytuacjach. Na szczęście istnieje coraz więcej technologii i strategii, które mogą pomóc.

Co to jest poważna utrata słuchu?

Według National Institute on Deafness and Other Communication Disorders około 17% dorosłych Amerykanów ma ubytek słuchu, który waha się od lekkiego do głębokiego. Poważny ubytek słuchu zazwyczaj oznacza, że ​​osoba nie może słyszeć mowy innych osób bez pomocy technicznej.

Nie ma jednej uniwersalnej strategii radzenia sobie z ciężkim upośledzeniem słuchu. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć swój typ ubytku słuchu i poznać możliwości.

Przewodzeniowa utrata słuchu

Przewodzeniowy ubytek słuchu występuje, gdy ucho zewnętrzne lub środkowe nie jest w stanie przewodzić dźwięku do ucha wewnętrznego. Może to być wynikiem nadmiernego woskowiny, gromadzenia się płynu lub nieprawidłowości strukturalnych w uchu. W niektórych przypadkach leczenie lub zabieg chirurgiczny może przywrócić słuch.

Ubytek słuchu zmysłowo-nerwowego

Ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego odnosi się do problemu z uchem wewnętrznym lub nerwem słuchowym. Najczęściej komórki rzęsate w uchu wewnętrznym, które wykrywają dźwięk, są nieprawidłowe lub uszkodzone. Ten rodzaj ubytku słuchu jest trwały. Aparat słuchowy jest najczęściej stosowaną strategią leczenia odbiorczego ubytku słuchu, ale istnieje wiele innych urządzeń, które mogą pomóc zrekompensować ubytek słuchu. Dowiedz się więcej o oznakach i objawach niedosłuchu odbiorczego.

Nieprzerwany

Aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe wzmacniają dźwięki, dzięki czemu są łatwiejsze do wykrycia przez ucho wewnętrzne. Im większy ubytek słuchu, tym większe konieczne wzmocnienie. Istnieje kilka rodzajów aparatów słuchowych:

Zauszne aparaty słuchowe składają się z plastikowej obudowy noszonej za uchem oraz wkładki dousznej noszonej w uchu zewnętrznym. Aparaty słuchowe typu open-fit są noszone całkowicie za uchem, a jedynie wąska rurka sięga do kanału słuchowego. Wewnątrzuszne aparaty słuchowe są noszone całkowicie wewnątrz ucha zewnętrznego. Kanałowe aparaty słuchowe mieszczą się w przewodzie słuchowym.

Aparaty słuchowe nie zawsze mogą pomóc osobom z ciężkim ubytkiem słuchu. Osoby, które mogą skorzystać "uzyskają najlepszą wydajność z zausznych aparatów słuchowych," mówi dr Craig Newman, kierownik audiologii w Cleveland Clinic. "Są najbardziej elastyczne pod względem programowania… i mają większą moc."

Gordon Hughes, MD, z National Institute on Deafness and Other Communication Disorders, zgadza się. "Lżejsze i bardziej wszechstronne modele nie mogą osiągnąć takiego poziomu mocy, jak inne urządzenia."

Ale są chwile, kiedy żadna moc nie wystarczy. Jeśli ucho wewnętrzne jest zbyt uszkodzone, nie może przekształcić dźwięków w sygnały zrozumiałe dla mózgu. W takim przypadku osoba może być kandydatem do implantu ślimakowego.

Implanty ślimakowe

Implanty ślimakowe oferują sposób na ominięcie uszkodzonych komórek rzęsatych ucha wewnętrznego, zwanego także ślimakiem. Implant umieszcza się w ślimaku, a zewnętrzny mikrofon i procesor mowy wysyłają sygnały do ​​urządzenia wszczepianego pod skórę. Implant ślimakowy dostarcza impulsy bezpośrednio do nerwu słuchowego, który przenosi sygnały do ​​mózgu. Chociaż sygnały różnią się od normalnego słyszenia, pomagają ludziom rozpoznawać mowę i inne dźwięki.

Atcherson, który obecnie jest adiunktem audiologii i członkiem Amerykańskiej Akademii Audiologii, mówi, że wiele osób z ciężkim ubytkiem słuchu może odnieść korzyści z implantu ślimakowego. Mówi on WebMD, że osoby z lżejszym ubytkiem słuchu mogą kwalifikować się do wszczepienia implantów ślimakowych w najbliższej przyszłości ze względu na wysoki wskaźnik powodzenia.

Nieprzerwany

Implanty ślimakowe mogą leczyć ciężki ubytek słuchu u osób od niemowląt po osoby starsze. U dorosłych, Hughes mówi WHTT, implanty działają najlepiej, gdy mózg wciąż pamięta, jak interpretować sygnały dźwiękowe. Im dłużej osoba czeka na leczenie, tym mniej chłonny staje się układ słuchowy. To sprawia, że ​​wynik jest trudniejszy do przewidzenia.

Atcherson wskazuje, że dorośli muszą mieć realistyczne oczekiwania co do tego, jak będą słyszeć po wszczepieniu implantu ślimakowego, zwłaszcza na początku. Początkowo miał problem z rozróżnianiem głosów. "Ale w ciągu pierwszych dwóch miesięcy i następnych dwóch lat mój mózg się przystosował. Muzyka brzmiała lepiej, mowa była czysta, doszedłem do tego, że korzystam z telefonu komórkowego."

Chociaż implanty ślimakowe nie są odpowiednie dla wszystkich, mają "duży potencjał, aby zrobić ogromną różnicę w czyimś życiu," mówi Atcherson. "Jeśli ktoś podejmuje decyzję i jest zmotywowany do wszczepienia implantu ślimakowego, polecam zrobić to jak najwcześniej."

Implanty ślimakowe u dzieci

Czas ma również znaczenie dla dzieci. "Im młodsze dziecko wszczepiasz głęboko upośledzone dziecko, tym bardziej wrażliwy jest mózg i lepszy wynik," mówi Hughes. "Te dzieci rozwijają niesamowite słownictwo."

Niektóre dzieci, które w młodym wieku otrzymują implant ślimakowy, mogą uczęszczać do szkoły ogólnodostępnej z minimalną lub żadną pomocą. Wynik zależy od kilku czynników, takich jak zaangażowanie rodziców, inne schorzenia, przyczyna głuchoty, wiek implantacji i podstawowe zdolności jednostki.

Aby pomóc w rozpoznawaniu mowy, dzieci z implantami ślimakowymi zwykle korzystają z terapii słuchowo-werbalnej. Takie podejście zachęca dzieci do polegania na słuchu, a nie na wizualnych wskazówkach, gdy rozwijają umiejętności językowe. Dzieci uczą się używać implantów ślimakowych do słuchania własnego głosu, głosów innych osób i codziennych dźwięków, aby rozwijać swoje umiejętności słyszenia.

Terapia słuchowo-werbalna uczy rodziców, jak stać się głównymi facylitatorami w rozwijaniu umiejętności słuchowych dziecka. Podobna strategia, terapia słuchowo-ustna, opiera się na nauczycielach i terapeutach, którzy prowadzą dzieci w rozwijaniu tych umiejętności. Celem każdego z tych podejść jest pomoc dzieciom w zrozumieniu i używaniu języka mówionego w sposób umożliwiający im uczestnictwo w głównym nurcie społeczeństwa.

Nieprzerwany

Implanty ucha środkowego

Implanty ucha środkowego są alternatywą dla konwencjonalnych aparatów słuchowych. Wzmacniają również dźwięk do ucha wewnętrznego, ale urządzenia są wszczepiane do ucha środkowego, aby bezpośrednio napędzać kosteczek słuchowych. Są to trzy maleńkie kości, które wzmacniają sygnały dźwiękowe i przekazują je do ucha wewnętrznego z błony bębenkowej.

Implanty ucha środkowego mogą również spodobać się osobom, które chcą mieć niewidzialny aparat słuchowy. Są również korzystne u osób, które nie mogą nosić aparatu słuchowego, na przykład u osób z chorobami dermatologicznymi wpływającymi na przewód słuchowy lub z bardzo małym lub nieobecnym kanałem słuchowym. Implanty mogą być również pomocne u tych, którzy nie uzyskali pożądanego efektu za pomocą tradycyjnego aparatu słuchowego. Kolejną zaletą jest to, że pacjenci "nie brzmią, jakby byli w beczce, kiedy rozmawiają, mówi Atcherson." Jest to powszechna skarga dotycząca aparatów słuchowych, które blokują przewód słuchowy.

Aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne

W przypadku osób z ciężkim ubytkiem słuchu tylko z jednej strony, jeden rodzaj implantu może symulować słyszenie dwustronne. Aparat słuchowy na przewodnictwo kostne wykorzystuje element, który jest przymocowany do boku głowy ze słabym słyszeniem. Wibracje odbierane z tej strony przechodzą przez czaszkę do normalnego ucha. "Badania wykazały zaskakującą poprawę jakości życia," mówi Atcherson.

Urządzenia wspomagające słyszenie

Urządzenia wspomagające słyszenie mogą być używane z aparatami słuchowymi, aby uzyskać lepsze wyniki w określonych sytuacjach. Celem jest zwykle oddzielenie mowy od hałasu w tle.

Przenośny Systemy FM wykorzystują technologię radiową do przesyłania słów mówcy bezpośrednio do aparatu słuchowego. Klasycznym przykładem jest ustawienie w klasie, gdzie mikrofon jest umieszczony przed nauczycielem. Pomaga to uczniowi słyszeć głos nauczyciela ponad innymi dźwiękami. Systemy na podczerwień wykorzystują technologię opartą na świetle do przesyłania dźwięku. Są często używane do poprawy słuchania telewizji. Systemy pętli indukcyjnej zostały zaprojektowane, aby pomóc ludziom usłyszeć ogłoszenia w obiektach publicznych, takich jak lotniska, szkoły czy sale audytoryjne. Systemy te wysyłają sygnały bezpośrednio do specjalnie wyposażonych aparatów słuchowych lub słuchawek.

Urządzenia alarmujące

Urządzenia alarmowe wykorzystują inne informacje sensoryczne, które zastępują dźwięk. Może to obejmować budzik, który wibruje łóżko lub światła, które migają, gdy zadzwoni dzwonek do drzwi lub włączy się czujnik dymu. Urządzenia te nie mają zastępować aparatów słuchowych ani implantów, ale mogą poprawić niezależność osób z ciężkim ubytkiem słuchu.

Nieprzerwany

Napisy

Od 1993 roku prawo Stanów Zjednoczonych wymaga, aby wszystkie telewizory o przekątnej powyżej 13 cali miały możliwość wyświetlania napisów. Problem polega na tym, mówi Atcherson, że wielu ludzi nie wie, że ich telewizor może to zrobić. Jeśli nie wiesz, jak włączyć napisy, skontaktuj się ze znajomym technikiem lub przeczytaj instrukcję obsługi.

Napisy w kinach to inna sprawa. Niektóre kina wyświetlają napisy podczas pokazów specjalnych dla osób niedosłyszących. Inni oferują "napisy na tylnej szybie" — system wyświetlający napisy na regulowanym panelu przy fotelu widza. Ale systemy nie są jeszcze rozpowszechnione.

Pozostań w kontakcie

Wyraźne słyszenie przez telefon od dawna stanowi problem dla osób z ubytkiem słuchu. Ale nowe technologie to zmieniają. Smartfony z włączoną funkcją Bluetooth mogą wysyłać sygnały bezpośrednio do niektórych typów aparatów słuchowych, co pozwala "w końcu ciesz się rozmową telefoniczną," mówi Atcherson. Popularność wiadomości tekstowych stanowi również wygodny substytut dla osób, które nie słyszą dobrze przez telefon.

Czytanie z ust i mowa ciała

Według Atchersona czytanie z ruchu warg nie jest łatwe. "Jednak czytanie z ruchu warg to nie cały obraz." Bardziej pomocne jest nauczenie się holistycznego podejścia do komunikacji, które obejmuje odczytywanie mimiki, mowy ciała i innych wskazówek wizualnych.

Eksperci zalecają również strategie manipulacji środowiskiem. Oznacza to przejęcie kontroli nad otoczeniem. Znajdź sposoby na zmniejszenie hałasu w tle. Ustaw się tak, aby stanąć twarzą w twarz z mówcą. Strategie te zwiększą korzyści, jakie daje aparat słuchowy lub implant ślimakowy.

Nie zwlekaj

Nauka strategii poprawy komunikacji i korzystanie z obecnych technologii może zmniejszyć frustrację, depresję i niepokój, mówi Newman.

"W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił ogromny postęp w dziedzinie aparatów słuchowych, implantów ślimakowych i technologii wspomagających. Jeśli czujesz, że ubytek słuchu wpływa na Twoje życie, jak najszybciej zasięgnij porady lekarza i opieki audiologa. Im szybciej zaczniesz korzystać z tych technologii… tym lepiej."

Funkcja WebMD Zrecenzowane przez Brandona Isaacsona, MD w dniu 16 sierpnia 2010 r.

Źródła

ŹRÓDŁA:

dr Samuel R. Atcherson, adiunkt audiologii, University of Arkansas, Little Rock i University of Arkansas for Medical Sciences; stypendysta Amerykańskiej Akademii Audiologii.  

Narodowy Instytut Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych: "Szybkie statystyki."CDC: "Często zadawane pytania dotyczące ogólnych informacji na temat utraty słuchu."MedlinePlus: "Utrata słuchu."Narodowy Instytut Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych: "Aparaty słuchowe."Amerykańska Akademia Otolaryngologii: "Arkusz informacyjny: Kupowanie aparatu słuchowego."Dr Craig Newman, kierownik audiologii w Cleveland Clinic.

Gordon Hughes, MD, dyrektor programowy ds. badań klinicznych, National Institute on Deafness and Other Communication Disorders.

Narodowy Instytut Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych: "Implanty ślimakowe." System opieki zdrowotnej Uniwersytetu Michigan: "Co to jest terapia słuchowo-werbalna?"

Krajowe Stowarzyszenie Głuchych: "Systemy i urządzenia wspomagające słyszenie."

Narodowy Instytut Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych: "Napisy dla widzów niesłyszących skinatrin preparat i niedosłyszących."

Każdy z nas ma biliony bakterii żyjących w naszych jelitach, zwłaszcza w jelicie grubym. Wiele z tych bakterii, znanych również jako mikrobiota jelitowa, pomaga zrównoważyć nasze zdrowie odpornościowe, trawienie i inne funkcje organizmu.

Niektóre z tych bakterii powodują choroby, ale inne je zwalczają. Dlatego tak ważne jest, aby twoje ciało miało równowagę zarówno dobrych, jak i złych bakterii. Probiotyki mogą pomóc w utrzymaniu tej równowagi. Wspierają również ogólny stan zdrowia.

Jak probiotyki wspierają zdrowie jelit

Równowaga między złymi i dobrymi bakteriami w jelitach może zostać zakłócona przez schorzenia, stres fizyczny, stres emocjonalny lub stosowanie antybiotyków – które są znane z niszczenia bakterii.

Probiotyki mogą przywrócić równowagę dobrym bakteriom. Mogą również zwiększyć odporność, zwalczać stany zapalne i łagodzić bolesne trawienie związane z zespołem jelita drażliwego (IBS) lub biegunką zakaźną.

Jakie probiotyki powinieneś dodać do swojej diety?

Probiotyki są powszechnie spotykane w żywności. Są również dostępne w suplementach diety.

Żywność. Wiele produktów spożywczych zawiera dobre bakterie. Jednak te bakterie nie zawsze przeżywają silne kwasy żołądkowe i mogą nie być w stanie poprawić zdrowia jelit. Inne pokarmy zawierają szczepy probiotyczne, które mogą przetrwać proces trawienia i skutecznie dotrzeć do jelit.